Amagerbanens Venner og Amager Jazzklub vinder årets frivilligpris

Amagerbanens Venner og Amager Jazzklub er drevet af engagement og lysten til at skabe oplevelser og aktivitet i bydelen. Foreningerne er drevet af frivillige, som gør en stor indsats for at udbrede kendskabet og kærligheden til henholdsvis jazz og skinnecykler.

Det har været afgørende i udvælgelsen af de to foreninger, at de begge er meget opmærksomme på, at åbne deres foreninger for andre end medlemmerne. Amager Øst Lokaludvalg vil med frivilligprisen gerne påskønne det engagement og den tilgang til det frivillige arbejde, som foreningerne lægger for dagen.

Glad jazz der er åben for alle

Amager Jazzklub er en forening, der drives af frivillige, som organiserer arrangementer med jazzmusik, der altid er åbne og tilgængelige både for foreningens medlemmer og for offentligheden. Musikken er overvejende traditionel glad jazz med swing- og bluesmusik, som dominerende stilarter, og fungerer som som en rigtig god baggrund for socialt samvær.
Den ulønnede bestyrelse står for arbejdet med at administrere klubben og medlemsaktiviteterne, hyre bands, organisere musikaftener, udarbejde informationsmateriale og vedligeholde foreningens hjemmeside. Se mere på foreningens hjemmeside

Prisen overrækkes ved foreningens arrangement den 7. december.

Hjertet banker for den historiske jernbane

Amagerbanens Venner har eksisteret gennem snart 5 år. Foreningen drives af 6 frivillige personer med stor kærlighed for Amagerbro og for det grønne rekreative baneareal, hvor de tilbyder børn og voksne at køre på dræsine og skinnecykler på den gamle jernbane. Se mere på foreningens facebook side

Frivilligprisen 2018 - Amagerbanens Venner  Amagerbanens Venner med Frivilligprisen 2018

De to foreninger er valgt af en bedømmelseskomite bestående af medlemmer af lokaludvalget. Der blev indstillet i alt 13 foreninger og organisationer til årets frivilligpris. Se de indstillede foreninger

Amager Øst Lokaludvalgs frivilligpris er på 25.000 kr., som i år deles af to modtagere. 


×

Kommentarer er lukket.